Księga Gości-przeglądanie          

HIV-AIDS-  "Lepiej zapobiegać niż leczyć"     prywatna strona Anny Ordyczyńskiej


    Sanepid w Leżajsku Historia Inspekcji Sanitarnej w Leżajsku     Cholera   Trupi jad   Inspekcja Sanitarna    Biologia   Leżajsk-moje miasto  Wirusologia 

       Powrót do strony głównej  


"Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Kiedy dotyka nas jakiś poważny problem, sięgamy po literaturę. Internet, książki, broszury są bogatym źródłem informacji. Ważne jest, aby takie informacje docierały do nas stosunkowo wcześnie. Profilaktyka, oświata odgrywa ważną rolę w tworzeniu świadomości społeczeństwa o grożących mam niebezpieczeństwach np. zdrowotnych. Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia ma na celu podniesienie wiedzy na temat zagrożeń oraz możliwości ich zapobiegania, profilaktyki chorób zakaźnych oraz wspieranie zdrowego stylu życia. Niekiedy jest już za późno na refleksję. Ważne komunikaty w formie pisanej niełatwo docierają do adresata, choćby były najmądrzejsze. Przekazanie informacji obrazem łatwiej dociera do adresata.      

1 grudnia 2004 roku z inicjatywy PSSE w Leżajsku odbył się w MCK Międzyszkolny Przegląd Zespołów Teatralnych pod hasłem Światowego Dnia Walki z AIDS.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, ma na celu przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom i odpowiednie reagowanie w przypadku pojawienia się ich na terenie szkoły i w środowisku uczniowskim, bo właśnie w tej grupie liczba zakażeń systematycznie wzrasta. W Polsce jest ok. 30 tys. osób zakażonych wirusem HIV, każdego roku wykrywa się ponad 600 nowych przypadków. Ponad 50 proc. zakażeń w Polsce dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a do 73 proc. wszystkich zakażeń HIV w 2003 r. doszło poprzez kontakty heteroseksualne. Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce wykryto w 1985 r., pierwsze zachorowanie na AIDS zdiagnozowano rok później. Do 31 października 2004 wykryto ogółem 9031 zakażeń HIV.


Leżajska młodzież miała okazję oglądnąć 3 spektakle teatralne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku i Liceum w Nowej Sarzynie.

Przedstawiono problemy, z jakimi boryka się dzisiejsza młodzież. Aktorzy próbowali poruszyć w bardzo przejrzysty sposób problematykę narkotyków, tolerancji, relacji między rodzicem a dzieckiem. Wypełniona po brzegi sala widowiskowa MCK w Leżajsku, gorące oklaski wyrażały szczery aplauz takiej inicjatywie.

Przedstawione spektakle teatralne powinny być obowiązkową lekturą wszystkich rodziców.


Wszelkie narzędzia wykorzystywane do przekłuwania skóry (tatuaż, akupunktura oraz usuwanie owłosienia) mogą być zanieczyszczone krwią, a więc stanowić drogę przenoszenia HIV.
Osoby profesjonalnie zajmujące się tego typu zabiegami oraz podchodzące odpowiedzialnie do swojej pracy, powinny sterylizować sprzęt lub wykorzystywać tylko narzędzia jednorazowego użytku. Fryzjerzy używający brzytwy, powinni sterylizować ten sprzęt lub korzystać z jednorazowych końcówek.

Nie można się zarazić w okolicznościach wykluczających zakażenie - tzw. sytuacjach bezpiecznych. Należą do nich:
całowanie, dotykanie, masowanie, masturbacja,
nieseksualny kontakt cielesny,
życie w rodzinie i społeczeństwie,
przebywanie z kimś kichającym lub kaszlającym,
jedzenie w stołówkach, barach, restauracjach,
korzystanie ubikacji publicznych, basenów kąpielowych, sauny,
wizyta u lekarza,
ukąszenie komarów.


W Polsce działa między innymi Krajowe Centrum ds. AIDS, którego Ogólnopolski Telefon Zaufania ma numer (0-22) 692-82-26. Jest też 16 punktów, gdzie można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV. Możesz też zadzwonić do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, gdzie otrzymasz najbardziej aktualne informacje.

DOSTĘPNE TESTY
ELISA - to najpopularniejszy test przesiewowy. Jego czułość jest bardzo wysoka. Jednak wykrywa on przeciwciała wytworzone nie tylko przeciw wirusowi HIV, ale także przeciw innym wirusom. Np. jeśli przed wykonaniem testu ELISA szczepiłeś się na inne wirusy, wynik przesiewowy może być pozytywny. Pozytywny to znaczy, że znaleziono przeciwciała. Nie oznacza to jednak, że na pewno są to przeciwciała HIV. Test ELISA można wykonać najwcześniej przed upływem 6 tygodni od momentu, kiedy powstało ryzyko zakażenia. Test należy powtórzyć po 3 miesiącach.

HIV DUO - jego zaletą jest możliwość wykrycia zakażenia już po 2 tygodniach od wystąpienia ryzyka. Niestety, z naszych informacji wynika, że można wykonać go tylko w Warszawie. Ten test wykrywa nie tylko przeciwciała, ale również antygen p24, który jest cząstką wirusa. Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 14 a 29 dniem od ryzyka zakażenia.
Badanie trzeba powtórzyć po 3 miesiącach.

WESTERN BLOTT. Jest to najważniejszy test - test potwierdzenia. Tylko wynik tego testu pozwala na 100% potwierdzenie, że dana osoba jest zakażona wirusem HIV! Jego działanie polega na wyszukiwaniu we krwi przeciwciał tylko i wyłącznie anty HIV. Test ten jest zbyt drogi, by wykonywać go powszechnie. Dlatego wykonuje się go każdej osobie, której inne testy wykazały przeciwciała.
Taką samą procedurę stosuje się w innych krajach.

TESTY DOSTĘPNE W APTEKACH: HIV/NOU oraz Hemma Strip.
Oba testy, w badaniach laboratoryjnych, okazały się wiarygodne przy zachowaniu procedury. Jednak, podobnie jak inne organizacje, nie polecamy ich stosowania głównie z powodów psychologicznych. Badaniu w kierunku HIV często towarzyszy lęk, strach i zdenerwowanie. Wtedy bardzo łatwo o błąd techniczny lub o złe odczytanie wyniku. Wynik nie jest wówczas wiarygodny. Dlatego, jeśli decydujesz się na test, zrób go w laboratorium. Nie ma powodu aby podwójnie się denerwować.
O ile nam wiadomo, w żadnym kraju Europy Zachodniej testy te nie zostały dopuszczone do sprzedaży.

PODSUMOWANIE
Pierwszy test można wykonać: HIV DUO po dwóch tygodniach, każdy inny - po 6 tygodniach. Wynik ujemny po tym okresie nie wyklucza jeszcze zakażenia. Badanie należy powtórzyć po 3 miesiącach. Jeśli wynik jest ujemny oznacza to, że dana osoba nie uległa zakażeniu.
Wynik pozytywny wykonany jakąkolwiek metodą musi być potwierdzony testem Western Blott, na który kieruje lekarz. Badanie którymkolwiek z wymienionych testów wymaga tylko i wyłącznie pobrania krwi od pacjenta.

UWAGA - OKIENKO SEROLOGICZNE!
Przy wykonywaniu testów HIV należy pamiętać o tzw. "okienku serologicznym", które trwa ok. 4 tygodni.
Wyjaśnijmy.
W dniu 0 wirus HIV wnika do ludzkiego organizmu. Po ok. 2 dniach zaczyna bardzo intensywne namnażanie. Jednak ludzki organizm jeszcze nie zidentyfikował intruza i nie reaguje na niego. Po kilku dniach zaczyna się bronić - czyli wytwarza przeciwciała. Niestety, jest ich zbyt mało, by je wykryć. Wynik testu wykonanego w tym momencie byłby ujemny, nawet jeśli organizm uległ zakażeniu. Jednak mimo ujemnego wyniku, osoba ta może już zakażać innych. Dopiero po 4 tygodniach od dnia 0, ilość wytworzonych przeciwciał jest wystarczająca, aby wykryć je testami.
U niektórych osób może to trwać więcej niż 4 tygodnie. Dlatego dla pewności należy powtórzyć test po upływie 3 miesięcy od dnia 0.
Okres, kiedy wirus jest w organizmie, a testy na przeciwciała nie potwierdzają jego obecności nazywamy okienkiem serologicznym. W tym czasie w płynach zakaźnych znajduje się największa ilość wirusa, a więc człowiek jest najbardziej zakaźny dla innych. Dopiero gdy zostanie wytworzona duża ilość przeciwciał, liczebność wirusa maleje.
Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto znalazł się w sytuacji narażającej na zakażenie się wirusem HIV, nie narażał na zakażenie innych i do momentu wyjaśnienia albo stosował się do zasad bezpiecznego seksu, albo całkowicie zrezygnował w tym czasie z kontaktów seksualnych.

PROCEDURA TESTOWANIA
Ze względu na psychospołeczne aspekty życia z wirusem HIV, każdy test powinien być poprzedzony rozmową, którą prowadzą przeszkolone w tym kierunku osoby, tj. lekarz psycholog. Decydując się na wykonanie testu musimy być świadomi konsekwencji, które być może z tego będą wynikać. Warto jeszcze przed badaniem spróbować przymierzyć się do sytuacji, w której znajdziemy się, jeśli wynik byłby pozytywny. Odpowiedzieć sobie na kilka pytań, jak np. komu o tym powiem? Gdzie mogę szukać wsparcia?
Oczywiście jeśli istnieje choć cień możliwości, że mogłaś/ mogłeś ulec zakażeniu, należy wykonać badanie.


Data utworzenia strony: 2004-12-01           Aktualizacja: 2007-10-22


                                                     Powrót do strony głównej                 Do góry